Život bez života

4. října 2011 v 22:42 | Nelie |  Téma týdne
Život bez této životadárné energie? Lidský druh by zřejmě vymřel!

***
Dnes to pojmeme trochu humorně.

Život bez elektřiny, znamená život bez TV, PC, UPC, DVD... dále bychom museli omezit příjem jídla, komunikaci skrz telefony a mobily. Žádný trolejbus, šalina (tramvaj) či bus, ani auta a mikrobus. Dovolit bychom si mohli tak leda kolo. A snad ta nejpodstatnější věc... žádný kafe, drahé dámy a drazí pánové. Připomíná vám to něco? Možná Dobu kamennou.

Tímhle černým obdobím si lidstvo prošlo a přežilo. Dokonce vyspělo, zdokonalilo se. Ale dnes? Šlo by to? Dokázali bychom se vrátit ke kořenům?

Tuším, žeodpověď zní NE.

Prvně by vymřeli tzv. "ajťáci"... není elektřina, není kompl, není wi-fi, není smysl života. Po nich by následovali blogeři, emaileři, ksichtbukáři (FB) - hotový konec světa, twiteři, atd... Zbyl nám někdo? Malé procento, ale přesto ano.Ovšem, jak ti dlouho vydrží?!
EDIT: První by vymřeli tzv. celebrity, protože ty by bez elektřiny nedali ani ránu.

Co dělají babičky a dědečkové v městech, v panelákových domech? Většinou vejrají na TV... a ta není. Takže křížek. Ti, co luští jen křížovky by snad hrdinsky přežili, ale protože dnešní poštovní systém jeden přes PC, nebyly by důchody a za chvíli by nebylo ani na křížovky.

Co dál? Má cenu pokračovat?
Nejlepší bude si prostě přiznat, že život bez elektřiny není. Ne dnes, v 21. století, kdy je lidstvo natolik zhýčkané moderní technologií, že si pomalu ani nezvládnout škrtnout sirkama. Nevrťte hlavama... kolik z vás má doma tu kovovou tyčku, co po zmáčknutí čudlíku vyloudí jiskru (ne-li rovnou plamínek) a podpálí vám hořák? Nebo ještě líp... otočíte knoflíkem a sporák se zapálí sám. To byste měli po srandě a ani mlíko byste si neohřáli.

Abych ale nebyla za tu zlou... snad bychom se v nouzi nejvyšší naučili křesat kamínky o sebe. Spoustu by se toho vyřešilo, že? Ne vše, ale bylo by to o dost lehčí. Ne nadarmo, byl oheň tím největším vynálezem, tím největším průlomem.

Určitý zdroj tedy máme zpět, ale stále nemáme vyhráno. Žít bez elektřiny by znamenalo vrátit se k manuální činnosti. Té opravdové. Vyčistění zubů se sem nepočítá.
Zasadit, pohnojit, zalít, sklidit... vlastní zahrádka vám pravděpodobně zachrání život. Za velké, červené, šťavnaté rajče budete vraždit. Každou živou krávu budete uctívat, jako boha. Samozřejmě ještě předtím, než ji sežerete.
Co voda? Máme štěstí, ta teče všude. Po čase by možná stálo zato ochutnat i vodu z brněnské přehrady. Pár set let bez elektřiny a možná by leklých ryb ubylo.

Máme oheň, máme jídlo a máme vodu. Teď už si stačí najít nějakou teplou jeskyni a čekat, až přijde nějaký génius (vždyť po světě jich běhá tolik), který znovu uvede elektřinu na trh a nebude za ni chtít nekřesťanské prachy.

P.S. Možná bych měla začátek opravit na: Pojměme to trochu morbidně. Ale co... prostě mám trochu kousavou náladu a to se na psaní dost odráží.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama