Kurisumasu

29. prosince 2011 v 14:28 | Nelie |  Téma týdne
Jako totální Japanofil vám tímto přinesu trochu té asijské orientální vánoční kuchyně :)

***
V Japonsku jsem zatím bohužel nebyla, ale už rok a půl se učím Japonsky (+ ty léta tzv. samoučení skrz anime :D), chodím na semináře japonských studií.

Jak vypadají takové Vánoce v Japonsku?
Mohu říct jen to, co jsem slyšela a četla. Nebudu tu hýřit historii křečsťanstív v Japonsku a bla bla bla bla bla... asi byste mi tu usnuly. Naťuknu to jen tak lehce, stručně.

Když se řekne Japonsko, rozhodně se nám nevybaví Ježíš Kristus. A když pomineme sushi a jiné pojmy, určitě si vzpomeneme, že hlavním náboženstvím je v Japonsku Shintoismus, který se dělí o první příčku s Buddhismem (který přišel do Japonska v 6. CT - promiňte, nemohla jsem si to odpustit :D). Vánoce jsou křesťanským svátkem, což se rovná... Vánoce v Japonsku? Logicky ne, prakticky ano.
I sem už přitáhlo křeťanství a rozšířilo se od svadeb až po tradice a svátky. Přesto takovým bossem svátečních dnů je oslava Nového roku (u nás byste to nazvali pařba na Silvestra).

Dárky nosí Santa Claus. Nýbrž ne pod stromeček, ale k posteli. Takžehned ráno na Boží hod hodíte držku a svoje vlastní dárky :D
Jako má náš národ kapra a bramborový salát, v Japonsku mají bramborovou kaši a obalované kuře. KFC má tedy v době vánočních svátků velké tržby a pan Kentucky by se dal považovat za takový menší symbol Vánoc v Japonsku.
Teď se dostáváme k tomu hlavnímu. Dezertu.
Kurisumasu kéki... jednoduše Vánoční koláč.
Je naprosto jednoduchý, jednou ingrediencí trochu v nadlidské moci, přesto božsky dobrý.
Piškot, krém, jahody (teď chápete tu nadlidskou moc) a "tajná přísada" (přeložit by se to dalo jako sirup, ale takhle to zní líp :D). Je menších rozměrů (18 cm průměr), takže takový ten kawai dortík ^.^

Původně jsemměla v plánu se o něm rozepsat více tady, ale recept, svoje postřehy z prvního pečení a fota najdete snad už dnes tady http://nelie-bundan.blog.cz/rubrika/posudek.

P.S. Psáno z fleku, tedy všechny informace jsem tahala z paty, tudíž jsem se mohla někde zmínit. Či jsem někde dostatečně nerozvinula myšlenku. Přesto děkuji za přečtení. :o)
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Hachiko Suzuki Hachiko Suzuki | Web | 29. prosince 2011 v 15:51 | Reagovat

Sugoi! O.o úžasný článek! Konečně někdo napsal něco a japonském! :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama