Kapitola 1. - Apaté

19. února 2012 v 14:49 | Nelie |  Nemesis
První kapitola, sepsaná najednou, bez přestávek, tak to berte trochu s rezervou :)
Kapitoly bduou pojmenovány podle řeckých bohů - ne, že bych jim nějak fandila, ale proč ne.
Apaté je bohyně klamu - hlavní hrdinka tu klame sama sebe, i ostatní kolem sebe. Nejedná se ale o lež. Snaží se vše vyhovět, podat věci tak, aby byli lidé spokojení. Aby nevyvolala zbytečné sváry.

***

Nový rok, nový začátek. A co teprve, když začínáte nový obor.
Díky bohu se mi do třetice všeho dobrého podařilo (konečně) složit přijímačky na můj vysněný obor. Japonská studia.
Dosud jsem jen parazitovala na předmětech dostupných i pro mimo oborové studenty. Pro srovnání, jsem v třetím ročníku Lingvistiky, druhém ročníku Bohemistiky a nastupuji do prvního roku Japanistiky, kde mám splněno víc jak polovinu určenou pro prváky. Jsem prostě Japanofil.
A co víc, i mojí kamarádce se podařilo dostat na stejný obor. Dalo by se říct, že jsme měli čest dostat se mezi ty vyvolené. Brali jich sotva padesát.

A teď jsem tady. Před budovou fakulty, která byla původně mým bývalým gymnáziem a čekám na svoji spolubojovnici. Čeká nás první informativní hodina.
Připadala jsem si jako dítě o Vánocích. Brala jsem to jako neuvěřitelný úspěch a splněný sen. Jsem Japanista. Konečně. Snila jsem o tom od šestnácti, kdy jsem zjistila, že na naší univerzitě dá Japanistika studovat. A teď o pět let později, osmnáct set za kurz TSP a celkově tisíc dvě stě za přihlášky, si mohu u této položky konečně udělat zelenou fajfku.

Zbývalo pět minut. Míjelo mě spoustu lidí, nikde jsem ale neviděla blondýnu s culíkem.
Zavrněl mi mobil. Sms - Nestíhám. Žádná novinka. Odepsala jsem, že počkám v učebně a pohlídám místa.
Dorazila jsem v momentě, kdy pán v saku, pravděpodobně ověnčený spousty tituly, odemykal posluchárnu. Pokusila jsem se vecpat do houfu, abych se mohla posadit někam mimo dohled a přitom na doslech.
Posadila jsem se k oknu, místo u něj jsem zabrala svoji taškou. Vytáhla jsem mobil a kontrolovala čas. Někdo se vedle mě posadil. Letmo jsem zahlédla melírované blond vlasy a bílou košili. Znovu mi zavrněl mobil. Už byla na cestě.
Mezitím se nám pán v saku představil. Ve skutečnosti jsem ho znala z přednášek a přijímaček… na oboru byli jen čtyři vyučující a několik externích pracovníků, s kterými jsem zatím neměla tu čest.
Slyšela jsem vrznout dveře, o chvíli později se na lavici přede mnou objevila moje taška a na místo vedle mě se posadila osoba popadající dech.
"Nejdu moc pozdě?"
"Propásla jsi představování. Měla by ses stydět."
"No jo, ani se na sebe nemůžu podívat. Zajdem pak na pizzu?"
Pokrčila jsem rameny. Pozornost jsem obrátila v pana doktora… a teď nějaké příjmení. Vítal nás v nově otevřeném (cca sedm let zpátky) oboru a procházel jednotlivé body, které bychom měli během svého bakalářského studia splnit. Společné předměty, cizí jazyka a bla bla bla.
"Promiň," ozvalo se vedle mě, "nemáš ještě jednu propisku?" Aha, slečna v bílé košili.
Aniž bych se na ni pořádně podívala, začala jsem v tašce ochotně lovit jednu ze svých sto padesáti propisek, které jsem nosila s sebou. Až když jsem jí ji podávala, prohlédla jsem si ji od hlavy k židli, na které seděla.
Skoro se mi zastavilo srdce. V hlavě mi to šrotovalo jako v hodinovém strojku. Mysl se mi proměnila v jeden velký internetový prohlížeč. Projížděla jsem facebookové profily a jednotlivé fotky. Blond vlasy, zeleno-šedé oči.
Byla to ona.
Donutila jsem ruku k pohybu a podala jí propisku. Při tom jsem se na ni pokusila usmát. Těžko říct, jak to ve skutečnosti vypadalo.
"Díky, nepamatuješ si, kdy má konzultační hodiny?"
Mám jí odpovědět? Byl by to jen krok od přátelství. A to já přece nechci. Ne s ní.
"V úterý, od čtyř do pěti. Je vždycky ale lepší mu napsat email, aby věděl, že přijdeš. Zřejmě mívá dost narváno." Musel jsem se usmát. Pokusila jsem se o vtip.
"Díky. Nemyslím si, že bych to někdy využila, ale člověk nikdy neví."
Bod číslo jedna: Je velmi komunikativní.
"To jo. Sama si každý rok konzumačky sepíšu, ale nijak zvlášť se do toho nehrnu."
Chyba číslo jedno: Reaguji bez známek sarkasmu a to zcela otevřeně a mile.
"Ty už něco studuješ?"
Bod číslo dvě: Je zvídavá.
"Třetím rokem Lingvistiku a druhým Bohemistiku, sem jsem se dostala až na třetí pokus. Hodně jsem sem chtěla. Prozatím jsem chodila na předměty odsud, kam to šlo."
Chyba číslo dvě: Prozrazuji o sobě příliš mnoho informací.
"Takže už máš něco za sebou? To se hodí."
Bod číslo tři: Dává mi na výběr. Mohu rozhovor ukončit nebo pokračovat.
"To jo, část předmětů už mám hotových. Kdybys chtěla s něčím poradit nebo potřebovala nějaké zápisky, ráda pomůžu."
Kardinální chyba číslo tři: Dobrovolně jsem pokračovala v komunikaci a nabídla jí pomoc. Jsem to ale vůl.
"Jsi hodná, moc děkuju. Ty jo, jsem ráda, že jsem tě potkala, protože z toho všeho mám hlavu jako balón."
"Zřejmě tím chtějí prváky protřídit. Řekla bych, že samotný IS a vůbec všechno je jednou samostatnou zkouškou."
Usmála se a zřejmě by mi i sdělila více ze svého života, ale usoudila, že bude lepší poslouchat pana doktora.
Sama jsem vzala do ruky mobil a napsala do sms: Vedle mě sedí moje zhouba. Připomínka mojí největší chyby. Zprávu jsem neodeslala, jen jsem mobil podstrčila kamarádce.
Zprvu nechápala. Zadívala se na slečnu vedle mě, jejíž jméno jsem již znala, aniž by se mi musela představovat.
"Všechno ti řeknu pak," slíbila jsem a vzala si od ní mobil. Tohle bude chtít hodně velkou pizzu.

Hodina skončila. Nic nového jsem nepostřehla. Bodejť, když jsem ani nedávala pozor.
"Mohla bys mi s něčím pomoct?" obrátila se na mě s dotazem zřejmě moje nová kamarádka.
"Jasně."
Proboha, proč jsem tak milá? Měla bych se mračit, sršet nenávist. Být sarkastická.
"Chtěla bych se jít podívat do knihovny a zapsat se nebo zaregistrovat, ale nevím jak. Myslíš, že bys mi to tam mohla ukázat? Jestli teda někam nespěcháš."
Mohla jsem jít s ní. Představa, že bych se o ní dozvěděla více, mě lákala. Já vím, jsem hrozná mrcha.
"Jasně. Už sis vyzvedla ISICa?"
"Jo včera, na druhý pokus," zasmála se.
"Dobře, počkáš na mě prosím tě před budovou, jenom tu něco vyřídím."
"Jasně," kývla, vzala si tašku a zamířila ke dveřím. Chvíli jsem se na ni dívala a nevěděla, co si myslet.
"Kdo je to?" ozvala se Petra.
"Tomášova holka," odpověděla jsem.

"To si děláš prdel?!" pronesla Petra už popáté.
Vskutku výstižné. Ale tohle bych si opravdu nedokázala vycucat z prstu. Jaká je pravděpodobnost, že na jenom z desítek oboru narazíte na holku svého ex… ačkoliv, on to vlastně není ex. Na tohle bych řekla ani pojmenování není.
Scházeli jsme po schodech, čímž jsem se blížila ke své sokyni. Ano, je to v podstatě moje rivalka, protože i přes ten minulý čas, s jakým o něm mluvím, můj zájem o něj žije stále časem přítomným.
"Proč se s ní bavíš?" zeptala se.
Dobrá otázka. Odpověď bude horší.
"Já ani nevím. Chtěla půjčit propisku." Kterou mimochodem má pořád u sebe. Kleptomanka. "A je celkem milá, sympatická, vlastně i hezká." Sakra! "Kdyby neměla za zadkem jeho, byla by to výjimka mezi tím stádem slepic, které se letos rojí po fakultě."
"Jenže ona ho má za zadkem. A kde je ona, bude i on," podotkla.
Ano, bude. Moje já se tetelilo blahem. Že ho uvidí. Jak ubohé. Využiji nevinnou slečnou, abych ho ukořistila do svých pomstychtivých drápů.
"Nemůžu ji tam teď nechat čekat."
"Ale můžeš. Bude to zpráva. Něco jako oko za oko, zub za zub. Teoreticky to bude dost podobné jeho ohavnému počínání."
Ach, jistě. Bez varování, čistě znenadání, bez varování. No communication.
"Nechci se mstít na ní. Ona za to přece nemůže." Jistě, navenek sladké řeči, zatímco uvnitř jsem jí měla chuť uškrtit. "Je vcelku milá, stejně se budeme potkávat, tak proč si ji znepřátelit?!"
"Prvně jsi říkala, cituji: Nějaká hnusná blonďatá nána, která vypadá jako čuník."
"Pravda, titulovala jsem ji různě." A ne zrovna hezky. "Ale zřejmě s ní strávím následující tři roky studia, byla bych sama proti sobě."
"Marti," zastavila mě a odvedla stranou od sunoucího se hloučku studentů. "Přátelství s ní tě uvrhne i do přátelství s ním. A já si nemyslím, že to je ten vztah, který ty chceš."
Takové moudro bych od ní nečekala. Ale měla pravdu. Já ho měla pořád ráda. Přes internet jsem s ním možná dokázala komunikovat, ale z očí do očí… asi bych oněměla, jako nějaká náctka, která na vlastní oči spatří svého oblíbeného herce.
"Nějak už se s tím musím vyrovnat. Obzvlášť pokud na ni bude čekat na každé zkoušce a následně ji utěšovat nebo blahopřát. Bude to jako léčba šokem."
Petra se na mě nedůvěřivě zadívala. Viděla mi až do žaludku. A možná ještě dál. Už teď věděla, že ji za pár dní budu brečet na rameni, ačkoliv ve skutečnosti neukápne ani slza. To si nechám do soukromí… s lahví lambrusca.
"Ty si zasloužíš někoho lepšího. Tebe je pro něj škoda. Vůbec pro kohokoliv obyčejného. Ty jsi úžasný člověk a já bych ti přála někoho skvělého."
"Já s ním přece nemíním chodit, je zadaný. Toho bych zřejmě nebyla schopna." Hold jsem blbá. "Chci se s ním naučit vycházet."
"Tak dobře. Počkám tě v Picolu, mám objednat pizzu?"
"Jo, a zřejmě i trochu etylalkoholu."

Zavedla jsem Annu, tak se jmenuje moje sokyně/kamarádka, do knihovny a ukázala jí, kde se registrovat. Pak jsem jí stručně vysvětlila, jak to tu chodí a ukázala ji oddělení, kde najde knihy k Japanistice. Ven jsem vycházely o víc jak půl hodiny později, obě obtěžkány knihami.
"Moc děkuju, sama bych se tam zřejmě ztratila."
"Není zač. Takže, jedeš teď domů?" zeptala jsem se. Postávali jsme před fakultou a já na sebe byla pyšná, že jsem vše zvládla bez jakýchkoliv černých myšlenek.
"Počkám tu na přítele, měl by přijít v jedenáct."
Polilo mě horko. Měla to být léčba šokem, tak proč se rovnou nevrhnout do propasti.
Podívala jsem se na mobil. Bylo za minutu jedenáct. Podívala jsem se za Annu. Byl tam on.
"Takže, kdyby něco, určitě se ozvi. Ráda s čímkoliv pomůžu," chystala jsem se rozloučit. "Musím jít, čeká na mě kamarádka. A myslím, že tvůj přítel už jde."
Naposledy jsem se na něj podívala. Byl tak dva metry od nás. Viděl mě. Netroufala jsem si hádat, co si myslí. Jak to z jeho pohledu asi vypadalo? Minulost s přítomností na jednom místě.
Lehce jsem se na něj usmála, snad na pozdrav, otočila jsem se a mířila pryč. Snažila jsem se jít normální rychlostí a pořád dokola si opakovala: Neotáčej se.
Restaurace, kde čekala Petra, byla jen pár metrů od fakulty. Stačilo zahnout za roh a…
"Počkej," uslyšela jsem za sebou. Porušila jsem zásadu a otočila se. Rychlým krokem ke mně mířila Anna, zatímco Tomáš k nám mířil normálním krokem. Vypadalo to, že i snad značně neochotně. "Nemám na tebe kontakt," řekla Anna.
"Jasně, promiň." Vytáhla jsem notes a jednu ze svých sto čtyřiceti devíti propisek, které nosím u sebe. Napsala jsem jí svoje UČO a pod tím i číslo na mobil.
"Ve středu odjíždím do Ústí a budu pryč do pátku. Nevím, jestli budu mít přístup na net. Tak kdybys něco potřebovala, napiš sms," vytrhla jsem papír z notesu a podala jí ho. Moje noční můra zatím dorazila až k nám. Díval se na mě, ale nic neříkal. Nijak nenaznačoval, že bysme se znali. "Tak zatím," rozloučila jsem se a pádila do restaurace. Tentokrát mi bylo jedno, že zřejmě vypadám jako trestanec na útěku.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

Zobrazit vše (121)
Zobrazit starší komentáře

101 MichaelInest MichaelInest | E-mail | Web | 14. března 2019 v 3:54 | Reagovat

website here https://worldcarbroker.com

102 Cedricimmic Cedricimmic | E-mail | Web | 14. března 2019 v 20:46 | Reagovat

click this link here now https://flabagast.co.uk

103 Jameshep Jameshep | E-mail | Web | 21. března 2019 v 6:50 | Reagovat

<a href=https://myborder.ru/poleznye-staty/servisy-optimizatsii/>оптимизировать изображения wordpress</a> - как лучше назвать сайт, выбор имени сайта

104 RichardBeele RichardBeele | E-mail | Web | 23. března 2019 v 7:41 | Reagovat

look at more info https://aluminumfirebrick.com/

105 Robertjap Robertjap | E-mail | Web | 24. března 2019 v 13:39 | Reagovat

more info here https://abraham-hicks-videos.com/

106 Russellnet Russellnet | E-mail | Web | 28. března 2019 v 2:02 | Reagovat

<a href=https://www.instagram.com/rus_exotic_premium/>Экзотика фрукты Москва</a> - Экзотика фрукты Москва, Экзотика фрукты 24/7

107 Anthonyamign Anthonyamign | E-mail | Web | 30. března 2019 v 19:19 | Reagovat

<a href=https://adrenalinebot.net/>купить адреналин бот</a> - скачать адреналин бот, adrenalin bot

108 StuartDax StuartDax | E-mail | Web | 1. dubna 2019 v 10:40 | Reagovat

классный вебсайт http://xn--leglrc-y0a.biz

109 MarionTex MarionTex | E-mail | Web | 1. dubna 2019 v 10:46 | Reagovat

прелестный сайт http://xn--g24-fnab.biz

110 PeterWer PeterWer | E-mail | Web | 2. dubna 2019 v 0:18 | Reagovat

добротный вебсайт http://xn--bb24-53a.biz

111 HarlanDub HarlanDub | E-mail | Web | 5. dubna 2019 v 2:48 | Reagovat

useful site <a href=https://www.linkedin.com/company/gamecreditsinc/>GameCredits and MobileGo</a>

112 Michealkeype Michealkeype | E-mail | Web | 5. dubna 2019 v 5:48 | Reagovat

<a href=https://mining-land.ru/files/>топ бирж криптовалют</a> - бтс альфа биржа криптовалют, втс биржа криптовалют

113 Dwaynehet Dwaynehet | E-mail | Web | 5. dubna 2019 v 12:16 | Reagovat

good-neighbourly resource <a href=http://crackzipraronline.com>zir rar password recovery online</a>

114 Josephbailt Josephbailt | E-mail | Web | 5. dubna 2019 v 23:36 | Reagovat

why not try this out <a href=https://www.instagram.com/gnationpresident/>visit this page</a>

115 AntonioBEw AntonioBEw | E-mail | Web | 6. dubna 2019 v 15:46 | Reagovat

<a href=http://docgai.ru/>гибдд постановка автомобиля на учет</a> - услуги ускорителя, регистрация гбо

116 ScottVox ScottVox | E-mail | Web | 6. dubna 2019 v 21:13 | Reagovat

<a href=https://cardswm.com/>купить wm карту</a> - купить чек paymer онлайн, как пополнить вебмани без комиссии в украине

117 RobertCoord RobertCoord | E-mail | Web | 7. dubna 2019 v 10:45 | Reagovat

<a href=https://hydra-guide.com/>hydra ссылка tor зеркало</a> - hydra ссылка, hydra tor

118 Stevenaila Stevenaila | E-mail | Web | 8. dubna 2019 v 1:21 | Reagovat

see it here <a href=https://www.gamasutra.com/view/pressreleases/312089/World_esports_champion_Team_Secret_joins_GNation.php>Source</a>

119 Chriskic Chriskic | E-mail | Web | 8. dubna 2019 v 20:27 | Reagovat

<a href=https://sapaship.ru/cs1/>билеты опасный груз</a> - перетарка новороссийск, таможенная очистка при импорте алиэкспресс

120 Robertcougs Robertcougs | E-mail | Web | Neděle v 11:51 | Reagovat

view publisher site <a href=https://falco3d.com>game engine</a>

121 ClaytonJesee ClaytonJesee | E-mail | Web | Úterý v 20:45 | Reagovat

<a href=https://carsweek.ru/konkurs/new/zerkalo-1xbet-registraciya-vhod/>1хбет зеркало сайта</a> - 1хбет работающее зеркало сайта, 1хбет зеркало официальный сайт

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama