MHD - Městská Hromadná Dojírna

11. března 2012 v 18:12 | Nelie |  Téma týdne
Tak, tak... dnes se trochu pustíme do našeho MHDčka.

***
Přesně tak se cítím... pokaždé, když nastoupím do šaliny, trolejbusu, autobusu... jakobych se napojovala na ,,zemědělské zařízení, ve kterém dochází k dojení většího množství hospodářských zvířat stejného druhu" (cituji wikipedii).
Protože přsně takhle nás asi tam ti nahoře vidí. Jako druh, z kterého můžou dojit peníze, dokud nám nedojde šťáva nebo trpělivost.

Pamatuji si doby, kdy jízdenka stála pár korun. Malé, úzké papírky, které vám dovolili se vozit městskou dopravou.

A dnes? Student, který jeden z bodu A do bodu B si musí koupit jízdenku na 60 mnt, ačkoliv jeho cesta trvá necelých dvacet minut. Za den utratí pitomejch 50 kč (plat brigádníka na 1 hodinu) při cestě do školy a zpět.
Doba platnosti jízdenky je velmi rafinovaně navrhnuta.
Například když já jedu jen na mendlák, trvá to podle jízdního řádu 16 mnt. Čistá duše si místo 15 mnt jízdenky koupí 60 mnt. Já jim na to teda zhluboka kašlu. Onen prostředek se na místo stejně dostane za 15 mnt a ta minuta v jízdním řádu je tam jen asi pro legraci a aby člověk zaplatil těch pár korun navíc. Můžu říct jen tohle: Tůdle nůdle.

Osobně vlastním šalinkartu. Ale určité měsíce si musím pár dní počkat na výplatu či až si budu moci půjčit od rodičů.
S dnešním ceníkem pět dní cesty s jízdenkou mě vyjde stejně jako šalinkarta na měsíc. A proč? Protože, a teď budu prostá, kur*a studentský jízdenky jsou jen výplodem našich naivních myslí.

Než se mi tedy dostane té pocty a moje výplata mi přijde na účet, projedu peníze, které jsem si ještě ani nestihla vydělat.

Bydlím s rodiči, ale protože mám brigádu, hrozně nerada je žádám o peníze. Věřte mi, že si vydělám úplný kulový, ale práci miluji a chodím do ní hrozně ráda. Sama si tak platím úplně vše. Doma jím v podstatě jen o víkendu, kdy nejsem ve škole (jsem z Brna). Momentálně si splácím notebook a kurz TSP, který jedu půl na půl s rodiči (ona polovina byla můj "vytoužený" dárek k narozeninám - ano, ten sarkasmus zde patří).

Rok co rok (či možná v menších intervalech) se jízdenky zdražují. O pár korun, ale spočtěme si, kolik desítek korun to je za posledních pár let.
Nemusíme mít IQ génia, aby nám bylo jasné, že křivka stále poroste, protože časem jim ani tato cena nebude stačit. Řeknou si: ,,Ale co, doteď dojili obstojne, tak se z nich pokusíme vyždímat víc.".

Na tohle opravdu expert nejsem. Tohle jen jen pohled a názor 21 leté studentky, která o ekonomice, politice, a jiné -ice ví úplný kulový.

Takže, až zítra pojedu do školy a uzmu si sedadlo v trolejbusu, budu mít zase pocit, že za těch pár minut cesty, ze mě někdo dojí peníze. I z paní, která sedí naproti mě, svírá jízdenku a kontroluje si čas, aby náhodou nepřetáhla (revizoři jsou někdy opravdu pěkný mrchy).
O něco vtíravější pocit "dojeníů bych měla, kdybych věděla, že ty peníze jdou tam, kam mají. O tom ale zase někdy (nikdy) jindy.

P.S. A teď mě ukamenujte :D
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 d-r-e-a-m-z-i d-r-e-a-m-z-i | Web | 11. března 2012 v 18:29 | Reagovat

U nás stojí jízdenka 12,- na 20 minut což je celkem přijatelné ;)

2 Nelie Nelie | E-mail | Web | 11. března 2012 v 18:35 | Reagovat

Tady 25 kč na hodinu a tuším 20 na 15 mnt... nedávno jsem byla ale v ústí a úplně jsem tam žasla nad cenou jízdenek :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama