Vampire Hunter D

18. dubna 2012 v 22:07 | Nelie |  V knihovně/knihkupectví/na netu
Časem mě to muselo potkat. A bylo to legen... dární :D

***
Nejdřívě nějaké info na úvod.

Na počátku byly knihy japonského spisovatele jménem HIDEYUKI KIKUCHI. Spolu s ilustrátorem YOSHITAKEM AMANO dali vzniknout sedmnácti novelám. Série je natolik populární, že její ztvárnění se nevyhlo ani manze, anime, kratším příběhům, různým art knihám, atd... Bez obalu si dovolím říct, že v Japonsku (a nejem tamú se jedná o fenomén).


Knihy jsem prozatím nečetla, v češtině dostupné nejsou. Kdyby se našel nějaký nadšený překladatel, snesla bych mu sedmé z nebe.
S panem "D" jsem se setkala ve filmovém zpracování.
Jako první jsem zkoukla novější verzi - Vampire Hunter D: Bloodlust

File:Vampire-hunter-d-poster.jpg


Film YOSHIAKI KAWAJIRI se začal natáčet roku 1997. O tři roky později byl uveden do kin. Paradoxně, i přestože se jedná o japonský film, byl prvně dabován do angličtiny, později do katalánštiny a pak až do japonštiny (tuto informaci jsem četla někde na internetu, pokud se mylím, prosím dejte mi vědět).

Příběh (může obsahovat spoiler):
Bledá pleť, dlouhé tmavé vlasy, vlající plašť chránící tělo před pouštním větrem. Na zádech majestátní meč, na krku královsky modrý přívěsek a na hlavě široký klobouk poskytující anonymitu. To je hlavní hrdina, který se jednoduše představí jako D.
D je lovec upírů. Lidé si ho najímají, aby osvobodil unesené, pomstil mrtvé. Davem není nijak milován, uctíván či oslavován, přesto je žádaný. Zatracován je pro svůj původ. Otec upír, matka člověk - D je dhampir, poloviční upír. a jak se později dozvíme, jeho otec nebyl jen tak někdo.
D je najat zoufalým otcem, který chce zpět svoji dceru Charlottu, živou či mrtvou. Byla unesena baronem Meierem Linkem, upířím aristokratem, který je znám svou nemilosrdností k lidem.
Odbočka - upíří zde jsou popsáni jako noblesní lidé, královský rod vládnoucí zemi.
D má však konkurenci, Marcuovi bratry v doprovodu drsňačky Leily, které Charlottin otec najal s menším náskokem. Ale ani Meier nenechává nic náhodě. V jeho službách je vlkodlak Mashira, Caroline - nehorázně uječená, panovačná lesní příšera, a Benge - manipulátor stínů. Všichni míří na hrad Chaythe, který obývá duch krvavé baronky Carmily. Odsud se chystá Meier vystoupat, a to doslova, ke hvězdám.
Odbočka - Carmila byla nemilosrdná, zemřela před mnoha lety a byla zabita Hrabětem Dráculou (SPOILER: Drácula je zde uctíván jako Bůh, ten nejvyší v říši upírů... a je to otec D).
Za únosem Charlotty je ale víc, než si všichni myslí.

Více prozrazovat nebudu. Můžu ale říct, že jsem fandila Meierovi.
Odbočka - součástí lovce D je parazit, který k D promlouvá skoro jakoby se jednalo o jednu z jeho vnitřních bytostí. Ve filmu ho vidíme na jeho levé dlani (hláška: Řekni to mé ruce, zde nabývá smyslu)... hraje tu zde důležitou roli. Už jen pro ty svoje otravný kecy a narážky. S oblibou D připomíná jeho upírský původ, který v sobě D potlačuje.

Dočkámě se HAPPY ENDu? Jak se to vezme. Pro jednu stranu to bude velká ztráta, pro druhou splněný sen.

Celkově:
Film je vskutku povedený. Každá minuta je promyšlená a jediný moment by bez toho předchozí nemohl existovat. Příběh je vybroušen k dokonalosti. Východní pojetí upírů je odlišné od našeho západního. U nás se z upírů pomalu stává telenovela. V Japonsku je vídáme ve futuristických záběrech planety, které vládnou nejrůznější monstra a upíří. Zbraně a dopravní prostředky (včetně koní), které jsou prozatím snadm jen pouhým snem vědců.
Odbočka - doporučuji ve filmu pozorně sledovat koně.
Závěrečná scéna dokonale uzavírá celý film, letmo se vrací k na první pohled nevinné scéně ve filmu.
100% doporučuji. Pod podmínkou, že máte aspoň trochu blízko k upírům či japonskému fantasy. Je to přece jenom trochu jiný šálek kafe, a upřímně pro mě přijatelnější a mnohem zajímavější, než u nás na západě.
Já jsem byla nadšená a opravd mě mrzí, že je moje angličtina tak mizerná, že si těch sedmnáct novel nikdy asi nepřečtu.
***
Jako druhou jsem shlédla verzi z roku 1985 - Vampire Hunter D


File:Vampire Hunter (1985 film) DVD cover.jpg

D je to zpodobněn téměř stejně jako v novější verzi. Více se tu dozvíme o jeho původu. Podrobněji je tu popsán celý aspekt upírské aristokracie. Je zde vykreslen dopad upírské vlády na zem a lid.

Příběh:
Na 17-ti letou Doris Lang při jednom z jejich lovů (film se hemží různými příšerami všemožných tvarů a konzistencí) zaútočí velmi starý upír - hrabě Magnus Lee, který ji chce učitnit svou nevěstou. To se samozřejmě nelíbí jeho dceři Lamice, která to vidí jako zradu jejich čistokrevné linie. Odmítá dopustit, aby jejich aristokratická krev byla pošpiněna nějakou obyčejnou lidskou bytostí.
Doris si najme D, aby ji (a jejího mladšího bratra) ochránil před hrabětem.
Upíři často hledají potěšení v náruči lidských žen, z čehož vznikají poloviční upíří, dhampiři. Obyčjeně se jich není proč bát. Je na ně pohlíženo jako na zmetky. Výjimku tu tvoří D, který je sice také dhampir, ale trochu jiné ligy. Jeho matka byla člověk, ale otec nebyl jen tak nějaký upír.

Opět nebudu prozrazovat všechny detaily.

Celkově:
Na film je nutné se dívat s rezervou. Je z roku 1985, takže animace není nejlepší. Důležitý je zde příběh. V podstatě na sebe oba filmy nenavazují, ale i přesto se tka nějak doplňují.
Myslím, že odhalování jednotlivých detailů mi vyhovovalo v pořadí, v jakém jsem filmy viděla.
***
Oba filmy poskytují určité zamyšlení nad tím, jak se téma upírů vyvíjí dnes. Naprosto nelze srovnávat přeslazené Stmívání s zářícím diamantem Edwardem a Vampire Hunter a tajemným dhampirem D, který má kořeny u otce všech upírů.
Mě je bližší východní pojetí... ačkoliv nepopírám, že i v Japonsku se setkáme s krapet nasládlým upírským příběhem. Pořád to není ale takové jako tady u nás, abych jen z pohledu na to dostala hypoglykemický záchvat. Rozdíl je v detailech, které utvářejí celý příběh.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Alex Alex | 17. února 2014 v 1:41 | Reagovat

Ahoj, máš supr blog a přesně tenhle článek jsem potřebovala! Jen jsem všude hledala, jestli neudělali i 3 díl Vampire Hunter D...nevíš? Zjistíš? Já hledala všude a nic...narazila jsem na nejakou knizku ale to byla asi stara verze z roku 1987

2 Alex Alex | 17. února 2014 v 1:46 | Reagovat

Anebo jestli nahodou  nevis o nejake manze....to s tim Stmivanim..prej diamant Edward X'D ....vypada to ze na tento blog budu chodit casteji, snad se i dockam odpovedi na mou otazku jestli existuje 3. Serie Vampire Hunter D...ps.: krasny design (miluji vlky :3...to je vedlejsi :D ) a dekuji predem za odpoved ;)

3 Charlotte Charlotte | E-mail | 16. října 2015 v 16:33 | Reagovat

Ahoj :D vampire hunter D miluji❤ nejlepší anime znám ho 3roky ale moc jsem nepobrala ten konec u bloodlust :D ._.

4 Yuki Yuki | 16. října 2015 v 16:40 | Reagovat

Vampire Hunter D je úžasné *-* ,určo se na něj brzo znova kouknu :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama